دکتر وحید دارابی متخصص اعصاب و روان در شرق تهران

اختلال دو قطبی چیست؟ همه چیز در مورد اختلالات دوقطبی

اختلال دو قطبی یا افسردگی شیدایی ( افسردگی حاد ) همانگونه از نامش پیداست برای افرادی به کار می رود که دچار نوسانات خلقی و رفتاری شدیدی هستند. این نوسات خلقی معمولا برای هفته ها، ماه ها یا سال ها در افراد پایدار می ماند و با آنچه در زندگی روزمره افراد مختلف تجربه می کنند کاملا متفاوت است. اختلال دو قطبی علاوه بر خوده فرد، اطرافیان، دوستان و خانواده فرد را تحت تاثیر قرار می دهد. با شناخت علائم و نشانه های اختلال دو قطبی می توان از بروز افسردگی حاد جلوگیری کرد. بر اساس آمار در حال اظر از هر 10 بزرگسال یک نفر در زندگی خود دچار اختلال دو قطبی می شود. معمولا این اختلال در سنین نوجوانی اتفاق می افتد و در سنین بالای 40 سال ابتلا به این اختلال غیر معمول است. مردان و زنان به یک اندازه در معرض ابتلا به این اختلالات قرار دارند.

اختلال دو قطبی یک اختلال در مغز می باشد که باعث تغییرات شدید در خلق و خو و رفتار افراد می گردد. علت بروز این اختلال به طور قطعی مشخص نشده است. اما تحقیقات انجام شده بر روی اختلال دو قطبی نشان می دهد که اختلالات دو قطبی ریشه ارثی دارند به عبارتی ژنتیک افراد در بروز این اختلال بسیار موثر است. مشکل این اختلال تغییرات قسمت کنترل کننده حالات روحی مغز دارد از رو قابل درمان است. دارو درمانی اختلال قطبی برای اکثر بیماران نتایج مثبتی داشته که حتما باید باید تحت نظر یک پژشک و درمانگر متخصص صورت گیرد. نوسانات خلقی در بعضی از موارد به علت وجود استرس و اضطراب زیاد در افراد رخ می دهد.

افراد که دارای اختلالات دو قطبی هستند تغییرات شدیدی را در رفتار خود دارند. این تغییرات در خلق و خو افرادی سبب مختل شدن زندگی روزمره و ارتباطات فرد بیمار می گردد. ممکن است در صورت عدم اقدام برای درمان در فرد رفتار های خطرناک و تحریک کننده ای بروز کند. بر اساس تحقیقات انجام شده توسط موسسه ملی سلامت ذهن، انواع اختلالات قطبی عبارتند از :

اختلال دو قطبی نوع اول : در این نوع اختلال بیمار حداقل برای یک دوره یک هفته ای دچار اختلالات قطبی شدید می شوند. اگر چه اکثر بیماران مبتلا به افسردگی ممکن است این حالات را تجربه کنند ولی در اختلال قطبی نوع اول بیماران بیشتر احساس شیدائی دارند. در صورت عدم اقدام برای درمان دوره های شیدائی به مدت 3 تا 6 ماه طول می کشد. دوره افسردگی این افراد نیز 6 تا 12 ماه می باشد.

اختلال دو قطبی نوع دوم : در نوع اختلال دو قطبی یک دوره افسردگی شدید وجود دارد. در صورتی که تغییرات خلق و خود در فرد بیمار کم باشد، به عنوان اختلال دو قطبی خفیف شناخته می شود.

تشخیص علائم اختلال دو قطبی مشکل است. فقط در مواردی که بیماری اختلال دو قطبی پیشروی کرده و به جنون شدید یا مانیا رسیده است به راحتی قابل تشخیص می باشد. افرادی که دچار جنون حفیف شده اند ممکن است پر انرژی از حد معملشان باشند و با اطمینان و سرشار از انرژی و ایده های جدید به کار و زندگی خود مشغول باشند. این افراد دارای خواب کمتری هستند. برای تشخیص اختلال دو قطبی توصیه می کنیم که حتما با یک فرد متخصص در زمینه اختلال دو قطبی مشاوره بگیرید. مرکز مشاوره روانشناسی هنر زندگی آماده است تا با خدمات مشاوره تلفنی خود پاسخگوی سوالات شما در هر جایی که هستید باشد.
دکتر وحید دارابی متخصص اعصاب و روان در شرق تهران
دکتر وحید دارابی متخصص اعصاب و روان در شرق تهران

سیکل درمانی باید حتما تحت نظر یک روان پزشک متخصص صورت گیرد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد درمان اختلال دو قطبی می توانید مقاله ما را در مورد درمان اختلال دوقطبی مطالعه نمایید یا با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی هنر زندگی تماس بگیرید تا شما را یاری کنند.